Úvod &gt: Aktuality &gt: Reliéf Čtenáře zachráněn

Reliéf Čtenáře zachráněn

18. listopadu 2015

V roce 1951 vytvořil sochař Vojtěch Hořínek reliéf Čtenáře na budově dnešní olomoucké Střední odborné škole služeb. V roce 2015 se školní budova začala zateplovat a odstranění výtvarného díla bylo nevyhnutelné. Nyní je zpět na nové fasádě a prvním krokem k jeho zachránění bylo právě 3D skenování.

Historie sochařské a kamenické rodiny Hořínků začala již v 19. století. Vojtěch Hořínek (1906 – 1998) vytvořil v rodné Olomouci několik děl ve veřejném prostoru, mimo jiné právě reliéf Čtenáře. Školní budova, na které je dílo umístěno, prošla letos rekonstrukcí, která se týkala také fasády. Reliéf v celkové délce šesti metrů tak bylo nutné ze stěny sejmout. To ale díky použité technice nebylo možné bez poškození a dílo by se proto nedochovalo. Pokračovatel rodinné tradice, sochař Karel Hořínek, tedy oslovil nás, abychom mu se záchranou reliéfu pomohli.

Původní reliéf Čtenáře v Olomouci

Jeho požadavkem bylo umělecké dílo zmenšit na pět metrů délky, aby lépe zapadalo do architektonického řešení budovy a v novém materiálu jej vrátit na původní místo. Optická digitalizace se tak skutečně ukázala jako jediný možný začátek.

Nenahraditelným pomocníkem nám byl ruční skener Artec Eva, který je společně s externím Battery Packem ideální pro práci v terénu. Za pomoci žebříku a akrobatických schopností našeho týmu se podařilo rozměrný reliéf naskenovat. Nasbíraná data jsme zpracovávali celý další den.

Naskenovaný reliéf Čtenáře pomocí 3D skeneru Artec Eva

Upravený sken ve formátu STL byl následně použit k obrábění tvrzeného polystyrenu robotem KUKA kr60 v 3D Studiu Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Kvůli značným rozměrům finálního modelu se muselo pracovat na části.

Dopracování polystyrenového modelu, sádrovou formu a finální odlitek do polyesterového sklolaminátu realizoval absolvent Ateliéru sochařství 1 FaVU VUT v Brně Viktor Paluš. Ten provedl se svým týmem i závěrečnou instalaci. Nyní je již reliéf zpět na svém místě.

FrézováníKompletace reliéfu po frézováníČtenář začíná získávat podobuForma na odlití reliéfuSetkání realizačního týmuPohled na formu Čtenáře zezaduFinální usazení Čtenáře na budovu střední školyČtenář je zpět na svém místě

Potřebujete naskenovat nějaký objekt? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Více informací a novinek ze světa 3D skenování najdete na našich Facebookových stránkách.

Mohlo by vás zajímat:

Setkání distributorů Artec 2015
Koncem září 2015 se uskutečnilo každoroční setkání distributorů 3D skenerů Artec. Tentokrát jsme se sešli v německém Düsseldorfu. Seznamte se s novinkami, které společnost Artec představila.

Tipy, jak skenovat ve 3D – 1. část
Občas se při skenování setkáte s předměty, na kterých byste si mohli zuby „vylámat“. Jsou bez textury, s opakující se geometrií, nebo jsou malé a úplně bez geometrie. Připravili jsme pro vás několik rad, jak si s těmito předměty poradit.

Artec Studio 10: Videonávod nejen pro začátečníky
Umíte pracovat s novou verzí Artec Studia 10? Chcete se naučit skenovat krok po kroku a nevíte, kde začít? Pokud ano, pak je nový videonávod vhodný přímo pro vás, ať už jste začátečníci nebo pokročilí uživatelé Artec Studia.

 
 
Mapa webuO webu | Tisknout stránku  | 
|
Vyrobila: Omega Design
 
 
 
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace  Rozumím