13. prosince 2016
Všichni klienti plastické chirurgie si před zákrokem pokládají obdobné otázky. Zvažují, zda bude operace stát za to a jak budou poté vypadat. Díky 3D skenování mohou poprvé v historii estetické medicíny získat na tyto otázky přesnou odpověď.
Doktor a zakladatel Kliniky estetické chirurgie v Instanbulu, Dr. Yakup Avşar, skenuje za pomocí přístroje Artec Eva obličeje svých pacientů. Díky tomu je schopný vytvořit detailní 3D masku jejich tváře, kterou upraví do výsledné budoucí podoby. Jako první na světě tak může lidem ukázat, jak budou vypadat po operaci.
Metoda reaguje na požadavky moderní doby a přináší s sebou také několik výhod:
Dr. Avşar ve své praxi kombinuje techniku 3D skenování s 3D tiskem. Je tak schopný rychle vytvořit hmatatelný objekt, který odpovídá vzhledu pacientovy tváře po provedení zákroku. Přínosy revolučního využití 3D skenování v plastické chirurgii ocenil v rozhovoru pro časopis Digital Engineering: „Tohle je to, co pacienti chtějí. Předtím jsme jim nemohli naprosto přesně ukázat, jak budou po operaci vypadat. Tím, že našim klientům dokážeme představit realistickou trojrozměrnou podobu jejich tváře, jsou mnohem více schopni porozumět výsledkům, které jim operace může přinést."
Předtím než Dr. Avşar začal využívat 3D skener Artec Eva, masky svých pacientů vlastnoručně modeloval. Jednalo se o časově i technicky náročný úkol. Modely navíc postrádaly důležité detaily. Po účasti na ukázce technologie 3D skenování a 3D tisku u jednoho z partnerů společnosti Artec 3D okamžitě vycítil, že výhody této kombinace by mohly být pro jeho pacienty vysoce přínosné. Mohli by tak spatřit realistické obrazy svého budoucího vzhledu. On se tak navíc bude moci více soustředit na svou práci a přeskočit tak proces ručního vyřezávání.
Dr. Avşar začal s metodou experimentovat, aby našel řešení, které bude nejvíce vyhovovat jeho potřebám. Nejprve k 3D tisku využíval techniku spékání práškového materiálu. Později však přešel k přístroji od společnosti Mcor, který dokáže lépe pracovat s barvami. Při výběru vhodného postupu nezvažoval pouze provozní náklady, ale také dopady na životní prostředí. Jak sám říká: „Při výrobě vždy upřednostňujeme využití eco-friendly a ekonomických 3D tiskáren". Nyní je schopen měsíčně vyprodukovat až 20 podobizen. Většinu práce přebírá 3D skener Artec Eva, pomocí kterého dokáže získat detailní skeny během několika sekund.
3D skenování se neustále vyvíjí, aby bylo uživatelsky co nejpřívětivější. Tento princip zastává i společnost Artec 3D. Proto se uživatelé, jako je Dr. Avşar, dokáží s technologií naučit pracovat prakticky okamžitě. Skenování pomocí přístrojů Artec 3D vyžaduje minimální úsilí – stačí pouze dodržet pár snadných pravidel:
Co dříve trvalo týdny nebo dokonce měsíce, lze nyní díky 3D skenování zvládnout během jediné návštěvy u plastického chirurga. Pacienti, kteří chtějí podstoupit kosmetický nebo rekonstrukční zákrok, tak mohou vidět na vlastní oči výsledky procedury, kterou zatím ještě nepodstoupili.
Přemýšlíte nad využitím technologie 3D skenování ve vašem projektu? Neváhejte se na nás obrátit, seznámíme vás s veškerými detaily.
Víte, že 3D skenování je také na Facebooku? Pokud chcete vidět novinky z oboru pravidelně na vaší zdi, navštivte naši Facebookovou stránku.
3D skenery pomáhají rekonstruovat vzhled člověka
3D skenery společnosti Artec 3D urychlují výzkum vědců na skotské univerzitě University of Dundee. Nachází zde své uplatnění v archeologii, anatomii i forenzním odvětví.
Využití 3D skenování v lékařství
Ruční skenery jsou úspěšně používány tam, kde je potřeba pořídit 3D obrazy jednotlivých částí lidského těla nebo i celé postavy. Jak se dá této technologie využít v lékařství?
3D skener Artec Eva digitalizuje postavy pro seriál Sleepy Hollow
Schopnosti 3D skeneru Artec Eva byly prověřeny při snímání komplikovaného kostýmu démona pro epizodu seriálu Sleepy Hollow. Jak si s tímto zadáním poradil?
Originální článek najdete na stránkách Artec 3D.