Úvod &gt: Aktuality &gt: Budoucnost 3D skenování je ve hvězdách

Budoucnost 3D skenování je ve hvězdách

6. září 2016

A to doslova, říká Honza Burian, náš specialista 3D skenování. Přečtěte si v následujícím rozhovoru více nejen o zajímavých zakázkách, které Honza realizoval, ale i o práci specialisty 3D skenování.

Ukázka skenování sochy pro indický chrám

Co konkrétně tě na práci technického specialisty 3D skenování baví?

 • Na mé práci je nejzajímavější její rozmanitost. 3D skenery se používají v různorodých odvětvích, ochranou kulturního dědictví počínaje, průmyslem a vědou konče, takže jsem se díky tomu dostal na místa a k činnostem, které nejsou úplně běžné. Strávil jsem den na natáčení epizody televizního seriálu, skenoval jsem vzácné historické předměty a podílel jsem se na výrobě pamětní medaile. Navíc se zde setkává obchodní činnost s technickou stránkou věci, takže se stává, že jeden den pracuji v obleku a druhý v montérkách.

Jaké nejzajímavější zakázky jsi skenoval?

 • Prakticky každá zakázka je zajímavá. Málokdy se stane, že se jedná o rutinní činnost. Skenoval jsem české herce, živého koně, sádrovou posmrtnou masku Jana Palacha, sochy a historické předměty, ale i prototypy nových aut, motorek, letadel a jiných technických zařízení. Z posledních zakázek to byla například celokapotovaná motorka, nebo pohonná soustava zaoceánské lodi o hmotnosti stovek tun.

O jaký produkt je teď největší zájem?

 • Nedá se říct, že by byl o nějaký produkt permanentně větší zájem, než o jiný. Někdy se zájem o konkrétní zařízení zvedne v souvislosti s novým trendem, jako bylo například skenování lidí. Naše portfolio výrobků ale pokrývá prakticky celé spektrum použití, takže je zájem rovnoměrně rozprostřený.

Jak vidíš budoucnost oboru?

 • Budoucnost oboru je ve hvězdách. A to doslova. Při osídlování vesmíru bude 3D tisk a 3D skenování hrát důležitou roli. Náhradní díly nebo i celé kusy základen se budou tisknout, tam kde budou chybět data, přijde na řadu skenování. Dnes se tato technologie používá v oborech, se  kterými se běžně setkáváme. Skenery se používají u zubaře, při výrobě aut, natáčení filmů, zaměřování krajiny a ve výčtu bych mohl pokračovat ještě dlouho.

Jaké jsou současné trendy v oboru 3D skenování?

 • V současné době se technologie posouvá od velmi drahých a výkonných zařízení k dostupnějším a uživatelsky přívětivějším přístrojům. Vyplývá to z toho, že se jako v prvním odvětví skenování uchytilo v přesném průmyslu a nyní se přesouvá do oborů, kde není nutná tak velká přesnost.

Vybavíš si nějakou zakázku, kdy měl zákazník nestandardní požadavky na 3D skenování?

 • Jeden z těch veselejších byl například požadavek paní, která chtěla vylepšit postavu, když nechávala pomocí 3D tisku vyrobit svoji sošku. Kolega zase dodával zařízení na gynekologické oddělení jedné pražské nemocnice.

3D tým, zleva: Jan Burian, Ilona Župková, Jaroslav Pěček

V jakých oblastech musíš mít jako specialista 3D skenování přehled?

 • Rozhodně se hodí mít dobrý obecný přehled a zálibu v technice. Sleduji obory jako IT, CGI, CAD. Často se dostanu i ke konstruktérské práci, rozměrovým kontrolám a analýzám. Prodáváme i do zahraničí, takže moje angličtina taky nezahálí.

Jaký obor je dnes nejvíce zajímavý z pohledu zakázek 3D skenování?

 • Nejzajímavější, alespoň z ekonomického pohledu, je pořád průmysl. Zde je celá řada aktivních firem na světové úrovni, které ví, že inovace jsou nezbytnou podmínkou pro dlouhodobou udržitelnost jejich podnikání.

Jsi klíčová technická podpora pro naše obchodníky, často pracujete v tandemu. Jak taková spolupráce vypadá?

 • S obchodníky spolupracuji velice těsně. Většina zákazníků při koupi 3D skeneru hledá řešení problému nebo chce naopak rozvinout svoje možnosti a naskenování je pouze prvním krokem. Mojí úlohou je najít tato řešení, takže trávím hodně času na cestách při jednání s potenciálními klienty nebo předváděním technologie. Dobrých obchodníků je navíc vždy nedostatek, takže musím být schopný část obchodních aktivit udělat sám a s obchodníky je konzultuji.

Co ti přinesla práce specialisty 3D skenování v ABBASu ?

 • Práce pro ABBAS zlepšila moje obchodní a komunikační schopnosti, účastnil jsem se desítek jednání, poznal spousty lidí, projel jsem celou republiku, velkou část Evropy a nasbíral mnoho zkušeností, které se mi budou v budoucnosti hodit. Odvrácená tvář spočívá ve velké časové náročnosti, kvůli které je můj pes už dva roky u sestry v Praze, v nekonečných hodinách strávených řízením nebo brzkému vstávání, kterému se čas od času nevyhnu. Každý obor má ale své pro a proti, takže to beru jako daň za práci, která mě baví, a ve které se můžu realizovat.

Kdyby se chtěl někdo připojit do vašeho týmu, jak bys ho nalákal?

 • Za svůj život jsem získal řadu pracovních zkušeností a ABBAS je určitě jedna z těch pozitivních. Vládne tu dobrá nálada, což je podle mě, vzhledem k času strávenému v práci důležité. 

Chcete se dozvědět více informací o 3D skenování? Kontaktujte nás. Případně navštivte naše FB stránky.

Mohlo by vás zajímat:

3D skener Artec Eva digitalizuje postavy pro seriál Sleepy Hollow
Schopnosti 3D skeneru Artec Eva byly prověřeny při snímání komplikovaného kostýmu démona pro epizodu seriálu Sleepy Hollow. Jak si s tímto zadáním poradil?

Plastická chirurgie představuje budoucí vzhled pomocí 3D modelů
Všichni klienti plastické chirurgie si před zákrokem pokládají obdobné otázky. Zvažují, zda bude operace stát za to a jak budou poté vypadat. Díky 3D skenování mohou poprvé v historii estetické medicíny získat na tyto otázky přesnou odpověď.

Archivace kosterních pozůstatků nalezených poblíž terakotové armády
Lehké ruční 3D skenery Artec Spider byly využity k přesnému zachycení tvaru a struktury lebek a dalších lidských kosterních pozůstatků nalezených v okolí mauzolea, které ukrývá světoznámou terakotovou armádu.

 
 
Mapa webuO webu | Tisknout stránku  | 
|
Vyrobila: Omega Design
 
 
 
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace  Rozumím