Úvod &gt: Aktuality &gt: Artec Eva jako nástroj k eliminaci výrobních nepřesností

Artec Eva jako nástroj k eliminaci výrobních nepřesností

24. června 2021

Když byla v roce 2017 založena firma Element, mezinárodní společnost specializující se na výrobu náhradních dílů pro těžbu a stavbu, bylo jasné, že efektivita a přesnost musí být základním kamenem podnikání. Firma, založená těžebními odborníky z Ruska a Finska, dnes čítá 120 zaměstnanců a jejich výrobky a služby jsou žádané víceméně po celém světě.

Element vždy používal při své práci technologii 3D skenování, konkrétně skener Artec Eva. Jedná se o skener se strukturovaným světlem, který vytváří přesné modely v rychlém čase a nejvíce se hodí pro skenování středně velkých objektů a snímání ve vysokém rozlišení. Je zároveň skvělým řešením pro všechny druhy objektů – včetně lesklých a černých, které jdou obtížné skenovat, a vyhovuje širokému spektru průmyslových odvětví – od automobilového průmyslu až po medicínu, od reverzního inženýrství po kontrolu kvality.


V první linii 3D skenování je inženýr Alexander Slatvickiy, který používá Evu od doby, kdy v roce 2018 začal pracovat pro Element. Začátky s 3D skenováním pro něj byly hračka. "Zaučení bylo rychlé a snadné, zejména díky jednoduchému používání Artec Studia“ říká Slatvickiy. "Z tohoto důvodu jsem byl schopen skenovat sám po pouhých dvou dnech praxe pod dohledem svého mentora."

"Hlavním účelem našeho skenování je kontrola kvality“ říká Kolesnikov. Používá se např. pro zajištění přesného měření plášťů kuželových drtičů, což je klíčový typ stroje používaného při těžbě a zpracování rudy. Vyrábí se metodou lití do písku a uvedený plášť je vyroben z manganové oceli.

Výrobní proces obvykle trvá několik týdnů. Jakmile jsou díly připraveny, jsou vybrány vzorky pro rozměrovou kontrolu. "Nejprve skenujeme všechny povrchy dílu," říká Slatvickiy. "S Artec Studiem není žádná část povrchu vynechána, protože se skenované povrchy zobrazují v reálném čase."


Dále se v Artec Studiu vytvoří polygonální model. Tento model lze poté použít ke kontrole kvality v Geomagic pro SOLIDWORKS, kde se nové modely porovnávají s CAD originálních dílů nebo s vysoce přesnými výkresy.

Celý proces od skenování, zpracování a modelování až po porovnání netrvá déle než čtyři hodiny a v některých případech je to i 30 minut. Artec Eva je ideálním řešením pro tento proces, kdy jsou skeny zachyceny během pouhých několika minut. „Ať už jde o skladový komplex nebo otevřené plochy těžebního podniku, některé z charakteristických rysů Artec Eva, jako jeho nízká hmotnost a snadné použití, vám umožní pracovat až šest hodin v mobilním režimu, v souladu se všemi požadavky na digitalizaci přesnost."


Abychom splnili vysoké standardy (ISO 9001) kvality, které společnost poskytuje, je třeba se zabývat dvěma typy problémů: Kritické problémy, jako je vysoká nepřesnost, a nekritické problémy, které lze vyřešit postprodukcí. "Nepoužíváme součástky, pokud rozměrová kontrola objeví výskyt kritických problémů," říká Kolesnikov. "Pokud ne, jsme obvykle schopni provést určité změny, abychom odstranili nekritické problémy prostřednictvím spolupráce s našimi dodavateli."

 
 
Mapa webuO webu | Tisknout stránku  | 
|
Vyrobila: Omega Design
 
 
 
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace  Rozumím