1. září 2014
Navštívili jsme jogínský zámek ve Střílkách, kde jsme skenovali sochy v místním parku. Zdejší jogíni momentálně nechávají vystavět hinduistický chrám v Indii a potřebují znát pečlivost ručního opracování kamenů. I k tomuto účelu lze 3D skenery využít.
Všechny stavební materiály, které jsou použité na výstavbu chrámu, jsou ručně opracované a jsou do nich vryty náboženské texty a obrazce. Zaměstnanci v Indii jsou placeni za vyhloubené drážky, přičemž žádné hloubení nesmí být mělčí než 25 mm. Kromě hloubky opracování má 3D skener zjistit i celkovou opracovanou plochu ve čtverečních stopách.
Pomocí 3D skeneru Artec Eva se naskenují jednotlivé části chrámu, např. sloupy, sochy atd. a software Artec Studio následně vypočítá hloubku vyrytých prvků a upozorní na ty, které jsou mělčí než požadovaná hloubka. Princip spočívá ve vytvoření mapy odchylek od teoretického modelu, v tomto případě od původního rozměru neopracovaného kamene.
Pro lepší představu této funkčnosti jsme skener prezentovali na zámeckých sochách. Podívejte se, jak skenování probíhalo.
Potřebujete 3D skener a nevíte, který je pro Vaše potřeby vhodný? Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.
Více informací a novinek ze světa 3D skenování najdete na našich Facebookových stránkách.
Památeční medaile pro Palacha
V loňském roce uběhlo 45 let od tragické smrti Jana Palacha. Nyní vznikly na jeho počest pamětní medaile a k jejich vzniku přispěly i 3D skenery.
Chtěli byste mít doma nohu slavného fotbalisty?
Fotbalovým
fanouškům není nutno představovat Davida Alabu, co ale o něm možná
nevíte, je, že se jeho noha stala předlohou pro trofej letošního
Coca-Cola Cupu. Podívejte se na další nevšední využití 3D skeneru Artec
Eva!
Britské muzeum zachytilo své asyrské reliéfy ve 3D
Kolikrát se vám stalo, že jste se v muzeu chtěli dotknout nějaké vázy, vzít do rukou šperk nebo se jen zblízka podívat na zajímavý artefakt?