Úvod &gt: Aktuality &gt: 3D skenování mobilem? Ano!

3D skenování mobilem? Ano!

10. března 2014

Skenování ve 3D je čím dál běžnější a spolu s jeho rozšiřujícím se okruhem použití přestává být doménou pouze technicky zdatných profesionálů, pomalu se stává běžnou součástí života.

3D skenování mobilním telefonemKdysi se fotografie přesunula z fotoateliérů nejprve mezi běžné uživatele a poté do dalších přístrojů, jako jsou mobilní telefony a tablety, a dnes si život bez ní neumíme ani představit. Stejně tak se 3D skenování stává dostupnějším s příchodem low-end amatérských 3D skenerů a freeware softwaru pro zpracování 3D obrazu. Logicky následujícím krokem je potom přenesení této technologie do zařízení, které běžně používáme jako právě mobilní telefony. První aplikace tohoto druhu jsou již na světě.

Nejde sice o klasické 3D skenování, kdy je skenovaný objekt měřen s vysokou přesností optickou triangulací nebo metodou "time od flight", ale o metodu fotogrammetrie, kdy je 3D model získávám z výpočtu na základě sestavy fotek a hloubky ostrosti. To sice nepřináší zdaleka tak přesné výsledky, ale stačí k němu obyčejný fotoaparát. Smartphony doposud používaly podobné projekty  pouze k pořízení snímků a jejich odeslání na vzdálené servery, kde byl z pořízených dat vypočítám povrch předmětu. S jejich rostoucím výkonem se nabízela myšlenka zpracovávat data přímo v telefonu.

3D skenování mobilním telefonemPrvní vlaštovkou je aplikace od Švýcarského technologického institutu. Ta umožňuje zpracovávat nasnímaná data v reálném čase přímo na chytrém telefonu. Aplikace je sice stále ve vývoji, ale již dnes je vidět, že funguje. Stačí prostě namířit telefon na předmět, který chceme skenovat a postupným natáčením telefonu do různých úhlů snímat data. Ta jsou k sobě správně řazena za pomoci polohového senzoru telefonu. Hotový výsledek se dá použít například pro 3D tisk nebo pro 3D grafiku.

Potenciál této aplikace si jistě umíte představit sami. Kdykoliv se rozhodnete pořídit si 3D sken objektu, bude stačit vytáhnout telefon a začít skenovat. Takto si budete moci například na dovolené nasnímat předmět nebo památku která se vám libí a doma si ji jednoduše vytisknout na 3D tiskárně, nebo data poslat na službu jako je třeba shapeways, kde tisk udělají za vás a hotový výtisk Vám zašlou domů.

Jak taková aplikace vypadá a funguje se můžete podívat videu

  

Více informací a novinek ze světa 3D skenování najdete na našich Facebookových stránkách.

Mohlo by vás zajímat:

Britské muzeum zachytilo své asyrské reliéfy ve 3D
Kolikrát se vám stalo, že jste se v muzeu chtěli dotknout nějaké vázy, vzít do rukou šperk nebo se jen zblízka podívat na zajímavý artefakt?

Google Art Projekt zapojil i 3D technologie
V Google Art Projekt online galerii si můžete prohlédnout více jak 90,000 uměleckých děl, které pocházejí z více než 500 světových muzeí. A to už je pořádná sbírka umění!

3D portréty děkanů
Pro potřeby Fakulty výtvarných umění v Brně jsme skenovali jejich stávajícího děkana, i děkany z předešlých období. Vzniklé 3D modely poslouží k 3D tisku byst, které budou vystaveny na fakultě. Podívejte se s námi, jak skenování probíhalo.

 
 
Mapa webuO webu | Tisknout stránku  | 
|
Vyrobila: Omega Design
 
 
 
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace  Rozumím