21. dubna 2016
Řadě živočišných druhů hrozí v současné době vyhynutí. Společnost Threeding.com se proto rozhodla digitalizovat několik desítek ohrožených ptáků, jejichž 3D modely nyní poskytuje široké veřejnosti.
Společnosti Artec 3D a Threeding.com uzavřely partnerství, aby zdokumentovaly více než 55 ohrožených ptáků a tím zvýšily povědomí o ornitologii mezi studenty, vysokými školami a vědeckými organizacemi. Díky tomuto projektu si můžete zdarma stáhnout 3D model například: orla královského, orla mořského, kvakoše nočního, Humboldtova tučňáka nebo kalouse ušatého. Všechny 3D modely jsou upraveny tak, abyste je mohli snadno vytisknout na 3D tiskárně. Tato akce platí pouze do konce dubna 2016, od května si budete moct 3D modely zakoupit.
Prostřednictvím tohoto projektu chce Threeding.com podporovat vzdělávání o ptácích. Poskytnutím 3D modelů veterinárním studentům, biologickým a ornitologickým vědcům, jim zároveň reprodukovaně poskytuje fyzický přístup k tomuto ohroženému či již vyhynulému ptactvu. Projekt se dále snaží podporovat zachování těchto vzácných ptáků a snížení jejich pytláctví, jelikož je 3D tisk humánní alternativou k tvorbě sbírek vycpaného ptactva. Výsledkem projektu má být možnost nákupu těchto replik online, namísto hledání pytláků, kteří pro své zákazníky tyto vzácné a ohrožené druhy ptáků loví.
Tým Threeding.com tvoří sbírku s pomocí 3D skenerů Spider a Eva od společnosti Artec 3D, které mají vysoké rozlišení a dokáží zachytit i texturu modelů. Modely ptáků jsou dále upravovány v Artec Studiu 10. Samotní ptáci nejsou za účelem 3D skenování loveni, ale jsou skenovány již vycpané modely z několika vědeckých pracovišť, které slouží k výuce ornitologie.
Sbírka ornitologických modelů je na Threeding.com všem uživatelům zpřístupněna do konce dubna zcela zdarma, stačí se jen bezplatně zaregistrovat. Avšak od května budou 3D modely na vyžádání volně přístupné pouze studentům, vysokým školám a vědeckým organizacím.
"Jsme velmi rádi, že se naše portfolio 3D modelů rozrostlo o ornitologické modely," řekla Cveta Partaleva, spoluzakladatelka Threeding.com. "Naším cílem je, aby naše webové stránky byly nejen zákaznickou platformou, ale i zdrojem pro vzdělávací a vědecké 3D modely, které lze vytisknout na 3D tiskárnách."
"Bylo pro nás privilegiem v posledních letech spolupracovat s Threeding.com a jsme rádi, že i nadále můžeme toto partnerství rozvíjet a pomáhat se zachováním živočichů," řekl Artyom Yukhin, generální ředitel společnosti 3D Artec. "Zachování všech druhů zvířat má zásadní význam, který je do značné míry závislý na vzdělání. Naše ruční skenery svou přenosností a jednoduchostí společně se softwarovým balíčkem poskytují studentům, vědcům a památkářům možnost vyměňovat si informace a společně pracovat na ochraně živočichů."
Tato snaha je dalším krokem po úspěšných projektech zaměřených na památkovou péči, které Threeding.com v posledních dvou letech zrealizoval ve spolupráci s několika muzei. V současné době, Threeding.com, pracuje na několika vzdělávacích a vědeckých projektech z oblasti paleontologie, anatomie a archeologie, které budou taktéž brzy zveřejněny.
Chcete naskenovat nějaký předmět a nevíte, jak na to? Kontaktujte nás, rádi vám se skenováním pomůžeme.
Chcete být informováni o novinkách ve 3D skenování? Sledujte nás na Facebooku a již vám nic neunikne.
Skenování historického topeniště s povrchem 20 m2
Institut
kulturního dědictví v čele s Bc. Jiřím Kmoškem mapuje a dokumentuje
lidovou architekturu na Českomoravském pomezí. Měli jsme tu čest
účastnit se záchrany další cenné památky, a to reliktu otopného zařízení
a černé kuchyně. Podívejte se, jak skenování probíhalo.
Skenovali jsme koně
Naskenovat živého tvora je téměř nemožné. Zvláště, když je tak veliký jako kůň. Podívejte se, jak jsme to dokázali.
Žralok předlohou pro 3D skenování
Kdo by si pomyslel, že se žralok může stát modelem? A přece se tak v Austrálii stalo. Připravili jsme pro vás další ukázku pozoruhodného 3D skenování.
Originální článek najdete na stránkách Artec 3D.