Úvod &gt: Aktuality &gt: 3D skenery pomáhají

3D skenery pomáhají

28. dubna 2015

V březnu tohoto roku napadla agresivní skupina kostarických mladíků tukana jménem Grecia. Po jejich brutálním útoku přišel pták o celou vrchní část zobáku, bez kterého nemůže jíst ani pít. Díky 3D skenerům však nyní může získat nový zobák.

Tukan Grecia se dočká nového zobákuPoté, co tukana zachránili pracovníci tamního ministerstva životního prostředí, byl odvezen do záchranného střediska ZooAve v Alajuele.

Krátce po zveřejnění zprávy o útoku se zvedla vlna solidarity a nakonec se spojily 4 společnosti, které se věnují 3D technologiím a rozhodly se tukanovi vytvořit protézu zobáku, která by mu umožnila samostatně jíst, pít i regulovat tělesnou teplotu.

Aby mohl být Grecia naskenovaný, musel zůstat 10 minut v klidu. Veterináři ze ZooAve ho nechtěli uspat, tak byl nakonec svázaný tak, aby se cítil co možná nejpohodlněji a vydržel se nehýbat bez zbytečného stresu.

Skenování se nakonec ukázalo mnohem snazší, než se očekávalo a to i díky 3D skeneru Artec Spider, který zachycuje nejkomplikovanější detaily i v případě, kdy se objekt pohne.

Grecia byl celou dobu skenování velmi klidný a Artec Spider tak mohl vytvořit 3D obraz pahýlu zobáku ve vysokém rozlišení a tím poskytl data potřebná pro výrobu protézy.

Jak skenování probíhalo se můžete podívat na videu níže.

O pokračování příběhu tukana Grecia vás budeme informovat.

Více informací a novinek ze světa 3D skenování najdete na našich Facebookových stránkách.

Mohlo by vás zajímat:

Chtěli byste mít doma nohu slavného fotbalisty?
Fotbalovým fanouškům není nutno představovat Davida Alabu, co ale o něm možná nevíte, je, že se jeho noha stala předlohou pro trofej letošního Coca-Cola Cupu. Podívejte se na další nevšední využití 3D skeneru Artec Eva!

Britské muzeum zachytilo své asyrské reliéfy ve 3D
Kolikrát se vám stalo, že jste se v muzeu chtěli dotknout nějaké vázy, vzít do rukou šperk nebo se jen zblízka podívat na zajímavý artefakt?

Google Art Projekt zapojil i 3D technologie
V Google Art Projekt online galerii si můžete prohlédnout více jak 90,000 uměleckých děl, které pocházejí z více než 500 světových muzeí. A to už je pořádná sbírka umění!

 
 
Mapa webuO webu | Tisknout stránku  | 
|
Vyrobila: Omega Design
 
 
 
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace  Rozumím